PROFESOR – architekt SŁAWOMIR ROSOLSKI
Rada Wielkopolskiej OIA RP z prawdziwą przyjemnością informuje, iż nasz Kolega architekt, członek WPOIA RP, dr hab. inż. arch. Sławomir ROSOLSKI z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 lutego 2024 roku otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka.
Link z Dziennika Ustaw z dnia 21 marca 2024 (punkt 22).
Sławomir Rosolski urodził się 19 lipca 1961 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Studia architektoniczne ukończył w Instytucie Architektury i Urbanistyki na Politechnice Poznańskiej we wrześniu 1988 roku, uzyskując tytuł magistra inżyniera architekta. Uprawnienia zawodowe do projektowania bez ograniczeń otrzymał w marcu 1992 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Kaliszu.
Członek Wielkopolskiej OIA RP od początku jej powstania, tj. od stycznia 2002 roku. Wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej – Dyrektor Instytutu Architektury i Ochrony Dziedzictwa, członek Polskiej Akademii Nauk, Komisji Urbanistyki i Planowania Przestrzennego PAN w Poznaniu, od 1997 roku prowadzi “Autorską Pracownię Projektową Sławomir Rosolski Architekt”.
Autor m.in. niezwykle nowatorskiej, jak na owe czasy (rok 1997) adaptacji zbiornika po gazie dla potrzeb banku w Ostrowie Wielkopolskim, nowoczesnej siedziby firmy Big Star w Kaliszu, osiedla City Park w byłych koszarach wojskowych w Poznaniu, za które w 2009 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro; osiedla Warzelnia w Poznaniu; innowacyjnego, niemal zeroenergetycznego budynku Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej zlokalizowanego na terenie Kampusu Warta w Poznaniu, za który otrzymał w 2023 roku Statuetkę im. Rogera Sławskiego przyznawaną przez Wielkopolską Izbę Budownictwa przy współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi oraz „Głosem Wielkopolskim”.
Sławomir Rosolski wspomina: “…..Zanim zacząłem projektować Warzelnię, wnikliwie zapoznałem się z bogatą historią tego miejsca. Spacerowałem też dziesiątki razy pomiędzy murami starego browaru Mycielskich, by wszystkimi zmysłami odczuć jego dawne i współczesne wartości. Chciałem poznać jego charakter, który miałem potem wyrazić poprzez swój projekt – łącząc stare z nowym, przeszłość z przyszłością. Ręcznie wytwarzana palona cegła to wspólny mianownik z zabytkiem, a wielkie przeszklenia w aluminiowych ramach to pomost do współczesności. Mam nadzieję, że wygodne przestrzenie domów, powietrze w wysokich pomieszczeniach, naturalne światło oraz niespotykane ogrody zimowe, tworzą idealne warunki zarówno do odpoczynku jak do pracy twórczej – gdzie ważny jest spokój, ale także stymulujące otoczenie…”
SERDECZNIE GRATULUJEMY PROFESORZE!!!
zdjęcie – archiwum WAPP