Wykład laureata Quadro za rok 2023
Serdecznie zapraszamy na wykład pracowni LITOBORSKI + MARCINIAK BIURO ARCHITEKTONICZNE – tegorocznego laureata nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną oddaną do użytku w roku 2023.
Architekci – Piotr Litoborski oraz Piotr Marciniak podczas wykładu przedstawią bliżej projekt budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ulicy Kościelnej 23 w Poznaniu.
Wykład odbędzie się 3 grudnia (wtorek) o godzinie 18.00 w SARP social club – Stary Rynek 56 w Poznaniu
KOŚCIELNA 23
Kościelna 23 to harmonijne połączenie nowoczesnej architektury z tradycją i charakterem okolicy, w której powstała. W ramach tej zabudowy stworzono ponad 220 komfortowych mieszkań, doskonale wkomponowanych w śródmiejski kontekst. Na parterze budynku, który subtelnie wycofuje się od ulicy Kościelnej, znalazło się 17 lokali usługowych zapraszających przechodniów do odkrywania na nowo powstałej ulicy Barańczaka. Dodatkowo inwestycja oferuje mieszkańcom dwie duże hale garażowe na kondygnacjach podziemnych oraz mniejszą na poziomie parteru.
Zabudowa, której wysokość sięga sześciu kondygnacji nadziemnych, została zaprojektowana z myślą o harmonii z otaczającą architekturą. Wycofanie ostatnich pięter nie tylko nawiązuje do sąsiednich budynków, ale również pozwala na optymalizację nasłonecznienia mieszkań, wprowadzając jednocześnie dynamiczne linie, które nadają bryle budynku lekkości i nowoczesności. Część zachodnia budynku, wyróżniająca się jako dominanta przestrzenna, stanowi akcent urbanistyczny podkreślający miastotwórczy charakter inwestycji.
Rytm wykuszy o różnorodnych szerokościach, rozciągających się wzdłuż ulicy Barańczaka, nadaje elewacji śródmiejski charakter, jednocześnie tworząc przestrzeń podcieni, która zapewnia ochronę dla przechodniów oraz urozmaica fasadę budynku. Dodatkowo, loggie i balkony zaprojektowane ze skosem, nie tylko wpuszczają więcej światła do wnętrz, ale także dynamizują elewację tworząc grę światła i cienia.
Do wykończenia elewacji zastosowano ręcznie formowaną płytkę ceramiczną, która stanowi ukłon w stronę przemysłowej historii okolicy przypominając o funkcjonującej niegdyś w pobliżu fabryce Wiepofama, a jednocześnie doskonale wpisując się w unikalny klimat dzielnicy Jeżyce. Lokale usługowe wyróżniają się starannie zaprojektowaną identyfikacją wizualną w formie neonów, które zostały stworzone w oparciu o wytyczne pracowni, stanowiąc nowoczesny akcent na tle historycznej tkanki miasta.
Cała inwestycja jest przykładem współczesnej, świadomej architektury, która nie tylko odpowiada na potrzeby mieszkańców, ale także aktywnie uczestniczy w tworzeniu miejskiej tkanki.
Serdecznie zapraszamy !
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań
Partnerzy:
Miasto Poznań