Premiera 7 . sezonu serii DOMOKRĄŻCY
Rada Wielkopolskiej OIA RP, jako Partner cyklu DOMOKRĄŻCY, na prośbę Zarządu SARP Oddział Poznań, zachęca do obejrzenia pierwszego odcinka 7 sezonu DOMOKRĄŻCÓW- którego premiera już w najbliższy wtorek (4.11.2025) o godzinie 18.00.
Ten dom i dąb są nierozłączne od ponad stulecia. Korona dębu zajmuje niemal całe podwórze i jest oazą zieleni, spokoju oraz bazą dla wielu okolicznych ptaków. To przyrodnicza przeciwwaga dla zwartej zabudowy dzielnicy Wilda, w której stoi odwiedzany przez Domokrążców dom – spółdzielcza kamienica sprzed pierwszej wojny światowej. Przed dwiema dekadami sprowadził się do niego Przemysław Jędrowski, zafascynowany ogromem drzewa i tworzoną przez nie atmosferą. Zamieszkał na samej górze, w zaadaptowanym poddaszu z tarasem niemal stykającym się z koroną dębu, która jest dopełnieniem fantastycznych widoków na centrum dzielnicy. Jak się tu mieszka, pracuje i żyje? Co było tu wcześniej? Co zmieniło się przez ostatnie lata? Jaka jest dzisiejsza Wilda, w porównaniu z tą, w której – jak śpiewał kiedyś Grabaż – „mieszka szatan”?
LINK: https://youtu.be/Z4bve0i2qKQ
ORGANIZATORZY: SARP Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Centrum Otwarte, Fundacja Made in art
PARTNERZY: Miasto Poznań, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, NAIU
Zadanie publiczne dofinansowane przez Miasto Poznań – #poznanwspiera
MEDIA:Architektura i Biznes, IKS, Radio Afera, WHITEMAD
CYKL – DOMOKRĄŻCY
Projekt jest próbą zanotowania dzisiejszych sposobów zamieszkania oraz myślenia o domu, jego historii oraz przyszłości. DOMOKRĄŻCY pokazują zarówno lokale z bogatą historią, jak i te dopiero obrastające w ciekawe opowieści. Na filmach kręconych w prywatnych domach i mieszkaniach widać meble dziedziczone od pokoleń, sprzęty kolekcjonowane lub uratowane przed wyrzuceniem, ale i uniwersalny design ze szwedzkiej sieciówki.
O wszystkim opowiadają sami mieszkańcy, którzy zapraszają widza nie tylko do salonu czy kuchni, ale też sypialni, łazienek lub pracowni. Opowieści gospodarzy oraz ich otwartość sprawiają, że DOMOKRĄŻCY to nie podrasowana relacja z wnętrzarskiego magazynu, a raczej sympatyczna i niezobowiązująca wizyta, w której może wziąć udział nie tylko pasjonat architektury i wnętrz, ale – po prostu – każdy.




