FESTIWAL “NOWY PLAN” – Spacer: Kościół pw. Świętej Rodziny – 23 listopada

Rada Wielkopolskiej OIA RP, jako partner wydarzenia Nowy Plan Festiwal 2024, informuje o kolejnym wydarzeniu.

Kosmiczna architektura! Z jednej strony proste wysokie bloki osiedla Kopernika w Poznaniu, po drugiej – oryginalne koliste linie kościoła św. Rodziny. Budowana na fali kościelnego boomu z początku lat 80. XX wieku świątynia nawiązuje formą do patrona osiedla i może kojarzyć się z astronomicznym obserwatorium. Kosmicznych odniesień jest tu zresztą więcej, choćby na fresku widocznym na sklepieniu głównego wnętrza. Cechy gwiazd i planet ma wiele elementów wyposażenia. Kościół zaprojektowany przez poznańskich architektów: Włodzimierza Wojciechowskiego, Bohdana Celichowskiego i Wojciecha Kasprzyckiego, osadzono na skraju fortecznego zieleńca (dziś parku). Spójną kompozycję z otoczeniem tworzą świątynia, kameralny dom parafialny, krużganek oraz starannie zaprojektowane przedpole budynku z charakterystyczną bramą.

data: 23 listopada 2024 r. o godzinie 11.00
prowadzenie: Jakub Głaz
miejsce: Poznań, ul. Promienista 131

Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres:
nowyplanfestiwal@gmail.com

Tytuł wiadomości: ŚW. RODZINY

Zapisy otwarte: od 19 listopada 2024 r.; o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.

Tematem przewodnim zbliżającej się już do końca 7 edycji festiwalu jest architektura sakralna, pod hasłem ARCHITEKTURA NA WIARĘ. Jest to w Polsce architektura powstała w ramach ruchu społecznego –
najczęściej jako przejaw buntu przeciw władzy i próba zbudowania miejsca rozwoju idei wolnościowych. Jak dziś społeczeństwo patrzy na te obiekty, jaka będzie ich przyszłość w laicyzującym się społeczeństwie.
Czy jesteśmy gotowi na zmianę kościołów na galerię sztuki, hotele czy szkoły? Na te i inne ważne aktualnie pytania starał się odpowiedzieć tegoroczny Festiwal “NOWY PLAN”.

ARCHITEKTURA NA WIARĘ
Kościoły wybudowane w Polsce po wojnie to fascynujący temat. Po pierwsze, są wyrazem połączenia wielu wieków tradycji z nowoczesnością. Po drugie, ich projektowanie stanowiło swoiste laboratorium dla
architektów. Wypracowywali nowe rozwiązania i formy dla budynków stawianych dotąd w oparciu o utrwalone i nacechowane symbolicznie schematy. Po trzecie, architektura sakralna była „wentylem” dla projektantów tworzących powtarzalne osiedla i bloki. Wreszcie, po czwarte, budowanie świątyń było także przejawem sprzeciwu wobec obowiązującego systemu politycznego i ekonomicznego (choć już w latach XX wieku Państwo wydawało wręcz hurtowo zgody na ich budowę). Nie było drugiej dziedziny architektury, która – na tak wielką skalę – miałaby mecenasa innego niż Państwo. Nie było też innych obiektów stawianych z tak silnym oddolnym społecznym wsparciem, zarówno w formie pracy, jak i finansów.

FESTIWAL „NOWY PLAN” – coroczny festiwal poświęcony modernistycznej architekturze, urbanistyce i sztuce organizowany w Poznaniu. “NOWY PLAN” przeznaczony jest zarówno dla specjalistów, entuzjastów, jak i laików. Ma zamiar skupiać się za każdym razem na innym zagadnieniu, zjawisku, okresie lub twórcach architektury modernistycznej. Lokując się w Poznaniu ma ambicje podkreślenia roli modernizmu w rozwoju powojennego miasta, ale chce także sięgać dalej – umieszczając wątki lokalne w szerokim, ogólnopolskim lub światowym kontekście.

ORGANIZATORZY:
SARP Oddział Poznań, Centrum Otwarte, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Fundacja made in art
PARTNERZY:
Miasto Poznań, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP

Dofinansowano ze środków Wydziału Kultury UM Poznań

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!