Dlaczego warto i jak zostać członkiem Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP
Członkostwo w Izbie Architektów RP może zapewnić profesjonalną akceptację, rozwój zawodowy oraz wsparcie prawne i etyczne dla architektów. Dodatkowo umożliwia nawiązanie kontaktów w branży, reprezentację zawodową i dostęp do specjalistycznych zasobów, co może przyczynić się do sukcesu zawodowego oraz poszerzenia perspektyw kariery architektonicznej. Ostateczna decyzja o przystąpieniu do Izby powinna być dokładnie przemyślana, uwzględniając indywidualne cele i potrzeby zawodowe.
Rozwój
zawodowy
Izba Architektów może oferować szereg szkoleń, kursów i seminariów mających na celu rozwój umiejętności zawodowych oraz śledzenie najnowszych trendów i technologii w branży.
Wsparcie prawne
i etyczne
Izba Architektów może udzielać wsparcia w kwestiach prawnych i etycznych dotyczących praktyki architektonicznej, w tym w zakresie kodeksu etyki zawodowej i standardów zawodowych.
Reprezentacja
zawodowa
Poprzez członkostwo w Izbie, architekci mogą mieć większy wpływ na kształtowanie polityki branżowej oraz regulacji dotyczących architektury i budownictwa.
Jak zostać członkiem?
Członkiem Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP może zostać każdy kto:
- posiada uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane;
- posiada uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń lub uprawnienia w zakresie odpowiadającym zakresowi tej specjalności uzyskane przed dniem wejścia w życie ustawy – Prawo budowlane;
- jest obywatelem państwa członkowskiego, który nabył kwalifikacje zawodowe do wykonywania działalności w budownictwie, równoznaczne wykonywaniu samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w dziedzinie architektury, odpowiadające wymaganiom określonym wyżej oraz posiadają odpowiednią decyzję o uznaniu tych kwalifikacji zawodowych.
Prawa członków
Członek Izby Architektów RP ma prawo:
- korzystać z pomocy w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz zapewnienia właściwych warunków wykonania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie;
- korzystać z ochrony i pomocy prawnej izby,
- korzystać z działalności samopomocowej,
- używać w działalności zawodowej tytułu Architekt IARP (dotyczy architektów posiadających tytuł zawodowy magister inżynier architekt i uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń).
Obowiązki członków
Członek izby jest obowiązany:
- przestrzegać przy wykonaniu czynności zawodowych obowiązujących przepisów oraz zasad wiedzy technicznej i urbanistycznej,
- przestrzegać zasad etyki zawodowej,
- stosować się do uchwał organów izby,
- współdziałać z organami Izby,
- regularnie opłacać składki członkowskie, których wysokość i sposób naliczania określa Krajowy Zjazd Izby Architektów RP,
- posługiwać się numerem wpisu na listę danej izby okręgowej przy czynnościach zawodowych.
Członek Izby Architektów RP zapewnia w miarę posiadanych możliwości odbywanie praktyk zawodowych wymaganych dla uzyskania uprawnień w specjalności architektonicznej.
Ubezpieczenie OC
Członek Izby Architektów RP podlega obowiązkowi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą wyniknąć w związku z wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
Procedura wpisu na listę członków
Prosimy o przygotowanie i złożenie wniosku wg wzoru w załączeniu.
Należy przynieść do biura WPOIA RP kopie i do wglądu oryginały następujących dokumentów:
- decyzja o nadaniu uprawnień,
- dyplom ukończenia studiów,
- dowód osobisty.
Opłatę wpisową należy wpłacić na konto Wielkopolskiej OIA RP nr: 71 1020 4027 0000 1202 0033 5935 podając w treści przelewu: imię i nazwisko osoby, której wpłata dotyczy – z dopiskiem „opłata wpisowa”.
Wysokość opłaty – 630 zł.
Załączniki:
- wniosek o wpis .word
- wniosek o wpis .pdf