PREZENTACJA – ARCHITEKTURA HUMANITARNA – 16.11.2023

poniedziałek, 06.11.2023

PromoIzba2Rada Wielkopolskiej OIA RP serdecznie zaprasza na prezentację Pono Village Workshops przygotowaną przez architektkę Ingę Rolek, członkinię WPOIA RP we współpracy z architektem Iwo Borkowiczem.

 

Prezentacja odbędzie się dnia 16 listopada 2023 r. (czwartek) o godz. 19.00 w SARP social club, Poznań – Stary Rynek 56.

 

W pierwszej części wieczoru  przedstawione zostaną 3 projekty/inicjatywy architektury humanitarnej: 

- Pono Village wspierane przez Heritage Foundation of Pakistan i Yasmeen Lari

- obecnie projektowany sierociniec "Nyumba Mpya" w Ugandzie

- wybudowana już szkoła w Ulyankulu w Tanzanii

Omówione będą m.in. różnice materiałowe, a także wynikające z tych projektów tematy ekologii, ekonomii i społeczności.

 

W drugiej części wieczoru Prelegenci chcieliby zaprosić do dyskusji na temat architektury humanitarnej, społecznej roli architekta, tego czy architekt w ogóle może rozwiązywać tak globalne problemy jak ubóstwo oraz jaka może by rola architekta w takich projektach.

 

Pono Village (Pakistan) – to niewielka osada położona w południowej prowincji Sindh, która od lat pada ofiarą katastrof klimatycznych – ekstremalnie wysokich temperatur oraz nagłych powodzi. W samym 2022 roku ponad 60% powierzchni Pakistanu znalazło się pod wodą, ustanawiając nowy rekord kosztu wywołanego pojedynczą klęską naturalną. Na zaproszenie INTBAU oraz Heritage Foundation of Pakistan, Inga Rolek uczestniczyła w realizowanych na miejscu warsztatach pod kierownictwem Yasmeen Lari, gdzie poznawała i pracowała nad rozwojem projektów, które mają zapewnić bezpieczeństwo najbiedniejszym mieszkańcom kraju. Nietypowa formuła współpracy architektów z mieszkańcami Pakistanu oparta jest na przekazywaniu wiedzy umożliwiającej samodzielne wykonanie domów, zabezpieczeń, systemów irygacyjnych oraz pieców, opierając całość na idei 4 zer – zero śladu węglowego, zero odpadków, zero wkładu finansowego i zero ubóstwa.

 

Sierociniec Nyumba Mpya w Kampali (Uganda) – obecnie realizowany projekt sierocińca dla fundacji „Zdrowi My – I Give a Hand” powstaje jako odpowiedź na kryzysową sytuację dzieci w rejonie Ruhiji, gdzie z powodu rażących zaniedbań zamknięto dotąd działającą placówkę. Projekt koncentruje się na wykorzystaniu neuroarchitektury do wsparcia procesów rozwojowych i leczniczych u dzieci. Jednocześnie architektura obiektu jest odpowiedzią na wyzwania stawiane przed projektantami architektury humanitarnej, czerpiąc z lokalnych materiałów i technologii, ale stawiając kolejny krok w kierunku minimalizowania wpływu na środowisko naturalne.

Projekt realizowany przez biuro 1RS we współpracy z biurem projektowym  Zeeshan-Khurram Designs by Zeeshan Asim & Khurram Amer oraz studentów University of Lahore (Areej Tahir, Rabia Ishaq).

 

Szkoła WayAir wUlyankulu (Tanzania) – Wybudowana w 2023 roku Szkoła WayAir zapewnia przedszkolną i szkolną naukę dla uczniów z obozu dla uchodźców z Burundi, którzy przed przemocą uciekli w rejon zachodniej Tanzanii. Stopniowo, Ulyankulu po trzech dekadach niestabilności, przekształciło się z tymczasowego domu do miejsca gdzie można planować swoją przyszłość, czego fizyczną manifestacją jest budynek szkoły. Obiekt odpowiada na największe potrzeby otaczającej przestrzeni jako miejsce dla edukacji, życia społecznego, retencjonowania wody, pasywnego chłodzenia oraz odnowienia więzi ze środowiskiem naturalnym. Dzięki unikalnemu modelowi edukacji oraz harmonijnemu połączeniu z naturą, szkoła stanowi fundament dla lokalnej społeczności.

Projekt realizowany przez biuro JEJU.studio i Arh+ .

 

Partnerzy wydarzenia:

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań
Miasto Poznań