Interpelacja poselska - dotyczy planowanych zmian w ustawie PRAWO BUDOWLANE

piątek, 30.06.2023

Rada Wielkopolskiej OIA RP informuje, że na prośbę Krajowej Rady IARP podjęła działania związane z zainteresowaniem Posłów i Senatorów sprawami planowanych zmian w ustawie Prawo budowlane w zakresie kompetencji w budownictwie.

Nowelizacja ustawy promowana jest pod hasłem: „dom bez formalności”. Tymczasem w ocenie Izby Architektów RP rezultat prac projektodawcy można podsumować hasłem: „budownictwo bez kompetencji”.

W uzasadnieniu do projektu zmian ustawy nie wykazano czemu ma służyć dopuszczenie do wykonywania zawodu architekta osób niemających profesjonalnego przygotowania. W rezultacie dojdzie do sytuacji, w której Państwo kształci profesjonalistów, a następnie rezygnuje z ich wiedzy i przygotowania zawodowego.

 

Z biura Pani Posłanki Joanny Jaśkowiak  z Poznania otrzymaliśmy informację, że przez Panią Posłankę została złożona w ostatnich dniach Interpelacja poselska w sprawie wprowadzania zmian w zakresie kompetencji w budownictwie. Obecnie w systemie sejmowym pojawił się numer porządkowy tej interpelacji: 41830.  Po tym numerze na stronach sejmowych można śledzić przebieg i odpowiedź z resortu. 

 

Zachęcamy do obserwowania.

Zachęcamy także do zapoznania się z listem Krajowej Rady Izby Architektów RP skierowanym do Posłanek i Posłów na Sejm RP oraz z listem o podobnej treści, jaki został przez Radę Wielkopolskiej OIA RP skierowany do Senatorek i Senatorów bieżącej kadencji Senatu wywodzących się z Wielkopolski.