Aktualności

image4Rada Wielkopolskiej OIA RP, na prośbę Zarządu SARP Oddział Poznań, informuje, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ogłosił konkurs architektoniczno-urbanistyczny, ograniczony, jednoetapowy na opracowanie projektu przebudowy historycznej willi (zwanej dalej „Willą”) wraz z towarzyszącymi obiektami (budynkiem dawnej „zwierzętarni” i budynkiem gospodarczym) zlokalizowanymi przy ul. H. Wieniawskiego 3 w Poznaniu wraz z zagospodarowaniem terenu, dla potrzeb Instytutu Historii Sztuki i Wydziału Nauk o Sztuce Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Konkurs jest rekomendowany przez SARP i otrzymał numer 29/R/2023.

 

fot. Jakub Głaz

Pomorska Okręgowa Izba Architektów RP we współpracy z Wielkopolską Okręgową Izba Architektów RP oraz Warmińsko-Mazurską Okręgową Izbą Architektów RP zaprasza na szkolenie z cyklu:

„Moja metoda na poprawnie wykonaną wycenę wielobranżowej dokumentacji projektowej”.

Tematem webinaru będzie wycena projektu BUDYNKU MIESZKALNEGO JEDNORODZINNEGO WOLNOSTOJĄCEGO

(jest to drugie szkolenie z tego cyklu organizowane przez POOIA RP)

Szkolenie odbędzie się online w dniu 13.06.2023 r. (wtorek) o godz. 16.30 (do godziny ok. 19.00) za pośrednictwem aplikacji zoom.

WPOIA RP - szkolenie online - Webinar - Stwierdzenie nieważności planu miejscowego - 1 czerwca 2023 r.

wtorek, 30.05.2023

Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, w ramach współpracy szkoleniowej z Panem Piotrem Jarzyńskim – prawnikiem, ekspertem Prawa nieruchomości, wspólnikiem w Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy zaprasza na szkolenie online w formie webinaru pt.

 

"Stwierdzenie nieważności planu miejscowego"

 

które odbędzie się w dniu 1 czerwca 2023 r. (czwartek), o godzinie 16.00.

 

Zapisy na stronie: https://plan-miejscowy.gr8.com/

 

 

Tematyka:

Podczas webinaru zostaną zaprezentowane najważniejsze informacje o stwierdzeniu nieważności planu miejscowego w trybie nadzorczym i na podstawie skargi do sądu administracyjnego oraz skutki stwierdzenia nieważności planu miejscowego.

 

 

Prowadzący:

- Pan Piotr Jarzyński – wspólnik w Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy. Specjalizuje się w obsłudze spraw dotyczących nieruchomości i inwestycji budowlanych, w szczególności w zakresie postępowań o wydanie warunków zabudowy, pozwoleń na budowę oraz legalizacyjnych. Doradza kompleksowo przy przygotowaniu i realizacji inwestycji budowlanych. Autor artykułów dotyczących zagadnień z zakresu nieruchomości i inwestycji budowlanych. Jest redaktorem i współautorem książki pt. „Inwestycje budowlane w praktyce”.

Wykład pracowni WXCA_1.06.2023

wtorek, 30.05.2023

WXCA 1.06.2023Rada Wielkopolskiej OIA RP i Zarząd SARP Oddział Poznań serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Gość SARP Poznań”.

Tym razem odwiedzi nas pracownia WXCA z Warszawy.

Spotkanie – w czwartek, 1 czerwca 2023 roku - godz. 18:00, SARP social club - Stary Rynek 56 w Poznaniu

SŁOWO PRZEWODNICZĄCEGO WPOIA RP_newsletter

piątek, 19.05.2023

Szanowni Członkowie Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP!

 

Za nami pierwszy rok VI kadencji (2022-2026), w której mam zaszczyt przewodniczyć wielkopolskiej Radzie. Na pierwszym Zjeździe Sprawozdawczym w dniu 31 marca tego roku mieliśmy okazję wspólnie podsumować okręgowe działania. Uważam, że dostęp do informacji w naszym samorządzie to podstawa wspólnego działania. Aby móc wypełnić nasze statutowe obowiązki i stanowić wsparcie oraz dać wgląd każdemu członkowi w sprawy bieżące, nasz zespół roboczy wyszedł Wam naprzeciw, tworząc niniejszy newsletter. Szanując Wasz czas i ilość wiadomości jakie otrzymujecie codziennie na swoje skrzynki mailowe, skondensowaliśmy informacje do najbardziej przyjaznej formuły, tak aby nie lądowały w katalogach ze spamem. Niebawem zostanie włączony obowiązkowo Biuletyn Informacji Publicznej – zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymaganiami polskiego prawa, ale newsletter pozostanie nadal koleżeńskim informatorem. Mam nadzieję, że te zmiany spotkają się z zainteresowaniem i życzliwością z Waszej strony, a przekazywane komunikaty będą przyjemne w odbiorze.

 

Z koleżeńskimi pozdrowieniami,

Bartosz Jarosz

Przewodniczący WPOIA RP VI kadencji

 

Stanowisko Rady SLOIA RP w sprawie konkursu Katowicki HUB

piątek, 19.05.2023

Na prośbę Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów RP, Rada Wielkopolskiej OIA RP przekazuje do wiadomości pismo zawierające Stanowisko Rady SLOIA RP w związku z Konkursem na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla II etapu inwestycji pn. „Dzielnica nowych technologii - Katowicki HUB gamingowo-technologiczny”.

Wszystkich Zainteresowanych tym tematem zachęcam do lektury tego pisma (w załączeniu).

❗Rusza IV edycja Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego❗
NAWW FB 2Nagroda przyznawana corocznie najlepszym dziełom architektonicznym, ma na celu promowanie wysokiej jakości architektury krajobrazu kulturowego Wielkopolski, a także zwrócenia uwagi na tworzenie spójnego i estetycznego obrazu przestrzennego regionu oraz wspieranie rozwoju wartościowych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych.​
Nagroda objęta jest honorowym patronatem Wojewody Województwa Wielkopolskiego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Wszystkim zainteresowanym architektom przypominamy, że wydłużony został termin zgłoszenia dla architektów IARP, jako opiekunów praktyk studenckich IARP do dnia 15 maja 2023 dla najbliższego okresu praktyk.

 

 

SYSTEM STUDENCKICH PRAKTYK ZAWODOWYCH IZBY ARCHITEKTÓW RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ SSPZ IARP – Krajowa Rada  IARP prosi i zachęca ARCHITEKTÓW IARP zainteresowanych przyjęciem studentów na czteromiesięczną praktykę do zgłoszeń za pośrednictwem linku:  https://praktyki.izbaarchitektow.pl/

KRIA - opiniowanie - rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanieNowa

czwartek, 27.04.2023

KOREKTA TERMINU

 

Uwagi do projektu zmiany rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie należy zgłaszać  na załączonym formularzu na adres biura Wielkopolskiej OIA RP – wielkopolska@izbaarchitektow.pl w nieprzekraczalnym terminie do dnia 29 maja br. do godz. 12.00.

 

Poniżej przekazuję link do projektu zmiany w/w rozporządzenia:

Pismo dotyczące aktualnie obowiązującej ustawy Prawo Zamówień Publicznych

czwartek, 27.04.2023

Koleżanki i Koledzy Architekci,

Członkowie Wielkopolskiej OIA RP,

 

Na prośbę Przewodniczącego Zespołu ds. Warunków Wykonywania Zawodu, arch. Janusza Gąsiorowskiego, który działa przy Krajowej Radzie IARP, w załączeniu przekazujemy pismo dotyczące aktualnie obowiązującej ustawy Prawo Zamówień Publicznych

 

Z uwagi na to, że Urząd Zamówień Publicznych zamierza dokonać analizy funkcjonowania tego dokumentu, Krajowa Rada IARP planuje wysłać do UZP propozycje zmian w ustawie.

 

Wobec powyższego, Rada Wielkopolskiej OIA RP uprzejmie prosi o zgłaszanie uwag do tego dokumentu.

Uwagi prosimy przekazywać w formie załączonej do pisma tabeli.

Zespół ds. Warunków Wykonywania Zawodu prosi o komunikatywność i zwięzłość wypowiedzi. Uwagi i komentarze uwagi przesyłane w innej formie niestety nie będą mogły być wykorzystane.

 

Uprzejmie prosimy o nadsyłanie swoich uwag na adres biura Wielkopolskiej OIA RP – wielkopolska@izbaarchitektow.pl w nieprzekraczalnym terminie do dnia 29 maja br. do godz. 12.00.